Vítejte Guest (Přihlášení) Hlavní strana Archiv Mukařov-info Mukařov-orientační plán Mukařov-historie Osadní výbor Mukařov SDH Mukařov TvJ SOKOL Mukařov TcJ SOKOL Mukařov Malá Skála Malá Skála-úřední deska Foto a video galerie- nové! administrace - kontakt Články
Uživatel: Heslo:
Vytvořit účetZapomenuté heslo


Webkamera

Jak bude?


Počasí Jablonec nad Nisou - Slunečno.cz


Články
Témata:109
Příspěvky:232
Témata/Příspěvky:47 %
rekonstrukce Silnice III/28723 - info
Poslední příspěvek admin
On 29/10/2023 13:14:01
NOVÁ ČEKÁRNA a VÝVĚSKA PROTIVNÁ
Poslední příspěvek admin
On 06/06/2023 16:11:55
Archivek
Poslední příspěvek admin
On 11/02/2023 18:23:42
REFERENDUM VEŘEJNÉHO OSVĚTLENÍ
Poslední příspěvek admin
On 16/01/2023 17:21:24
Osadní výbor Mukařov 2022-2026
Poslední příspěvek admin
On 09/11/2022 17:17:17
Dětské odpoledne 2022 - výsledky
Poslední příspěvek admin
On 09/07/2022 17:31:23
TvJ --> covid a přání
Poslední příspěvek admin
On 24/11/2020 18:08:29
TvJ --> Plán akcí na rok 2020
Poslední příspěvek admin
On 07/02/2020 17:23:33
TvJ --> výsledky vánočních turnajů
Poslední příspěvek admin
On 27/01/2020 15:38:38
TvJ --> VVH 2020
Poslední příspěvek admin
On 15/01/2020 20:16:32

Statistiky

Profil
LADISLAV ŠIKOLA

Ladislav Šikola


   * 13. 12. 1924 Mukařov

   † 3. 6. 2013 Maršovice

Pocházel z rodiny založené hned na počátku první republiky, v jejímž duchu rodiče vychovali svoje děti a zajistili jim vzdělání. Rodina tak žila v souladu s prvorepublikovými morálními zásadami, včetně výchovy, přístupu k práci i oddanosti ideálům zakladatelů nově vzniklého státu. Ladislav Šikola vystudoval sklářskou průmyslovou školu v Železném Brodě a za druhé světové války byl totálně nasazen v Říši, tedy mimo protektorát Čechy a Morava. Po skončení války vykonal dvouletou vojenskou službu a pracoval ve sklářském průmyslu, avšak brzy se začal věnovat školní výuce jako učitel sklářských a výtvarných předmětů. Měl velmi široké zájmy sportovní i umělecké. Co se týče sportu, byl od dětství aktivním členem Sokola, kde v dospělosti působil i jako cvičitel. Jako cvičenec se vedle všech sokolských sletů účastnil i pozdějších spartakiád. Díky svému vynikajícímu hudebnímu nadání a znalostem byl přes 30 let platným členem pěveckého sboru Janáček v Jablonci nad Nisou, s nímž absolvoval dokonce ještě ve svých skoro osmdesáti letech věku šňůru koncertů po USA. Výtvarné nadání realizoval jako malíř (uskutečnil výstavu akvarelů) i jako vášnivý fotograf a svoje snímky otiskoval v několika časopisech a novinách, s nimiž zároveň spolupracoval jako dopisovatel. Podílel se také na knize o Jablonci nad Nisou. S manželkou Marií vychovali dva syny a dceru, jimž poskytli vysokoškolské vzdělání. Všechny děti se vydaly ve stopách rodičů, ať již jde o učitelské povolání, nebo o sklářský průmysl.

ZDROJ: http://www.naklbor.cz/   Sport, fotografie, malba, zpěv, psaní - to patří nerozlučně k osobě pana Šikoly.

Ladislav ŠikolaBěhem svého života Ladislav Šikola, rodák z Mukařova, prošel jako všichni lidé mnoha obdobími svých zájmů. Od mládí se věnoval sokolskému cvičení. A tak strahovská plocha v Praze ho přivítala poprvé jako čtrnáctiletého na X. všesokolském sletu v roce 1938, následoval i ten poválečný, na dlouhá léta poslední, v roce 1948. Absolvoval všechny spartakiádní vystoupení - i v Praze. Aktivitu včetně fotbalu, odbíjené a lyžování zakončil na XIII.-opět-Všesokolském sletu v roce 1994. To už jako sedmdesátník. Mezitím na Maršovicích, kam se přiženil, v místním Sokole cvičil mládež.
Jak vidíme, sport se nutně prolínal se všemi ostatními zálibami. Od školních let propadl také kouzlu fotografie, když malým, jednoduchým a navíc vypůjčeným fotoaparátem Leica vyfotografoval svůj první západ slunce. A záliba ve ztvárnění krajiny byla podpořena i profesorem M. Janků na sklářské výtvarné škole. Vzorem se mu stal malíř, krajinář Kavan. Od olejů přešel na akvarel, který mu umožnil krásně vyjádřit mnohobarevnou náladu zdejší krajiny. To jsme ostatně mohli posoudit na jeho první samostané výstavě akvarelů v Rychnově, v roce 2009. A také v Městském divadle v Jablonci.n.N. - v březnu 2011.   Jeho fotografie byly použity ve vydaných knihách a prospektech o Jablonci, a pozorní zasilatelé pohlednic mohli na jejich zadních stranách přečíst: “Foto Ladislav Šikola”. Náhoda tomu chtěla, že i já dostal takovou pohlednici - zaslanou až z Moravy......
   A přes třicet let jsme ho vídali, či lépe slyšeli, jako zpěváka známého jabloneckého smíšeného pěveckého sboru “Janáček”.
I tam uplatnil své další umění - při fotodokumentaci zájezdů po světě. Jednou, na konci června, jak mně sdělil, se těžko rozhodoval. Sešly se mu najednou 3 akce.

Pomaturitní večírek, on jako třídní učitel,

poslední spartakiádní secvičná před odjezdem do Prahy a

výroční koncert pěveckého sboru Janáček.


Rozhodl se pro to poslední......

Ladislav Šikola
   A jako čerstvou, musíme zmínit tu zálibu, která zúročila to, co načerpal ve svém nejranějším dětsví, v Mukařově, - psaní.
Ty klukovské hrátky, boje, poznávání přírody a její zákonitosti. Po sérii článků do novin a časopisů, přišel čas pro knižní vydání. A tak světlo spatřila kniha povídek
“Kluci první republiky”, doplněná i fotografiemi z popisovaných míst.
kniha "Kluci první republiky"


- Podle vzpomínek Ladislava Šikoly sestavil a sepsal J.F.Švásta, březen 2011


2010 - 2024 by charvic


foto

Oznámení:

Odkazy
Krajský úřad LK
Portál veřejné správy
...::MALÁ SKÁLA::...
Úřední deska MALÁ SKÁLA
Maloskalský ZPRAVODAJ
Formulář - závady v obci
Osadní výbor Mukařov
SDH Mukařov
TcJ SOKOL Mukařov
farma Mukařov
kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
Mukařov na WIKIPEDII
Reklama

Tady může být
vaše reklama!!!

Kontakt ZDE


Vysvětlení
Stránky jsou optimalizovány pro prohlížeč Firefox a v Internet exploreru nebo i jiných prohlížečích nemusí být zobrazeny korektně.


Stránky vznikly pouze proto, že jsem měl pocit že něco takového tu chybí...