Vítejte Guest (Přihlášení) Hlavní strana Archiv Mukařov-info Mukařov-orientační plán Mukařov-historie Osadní výbor Mukařov SDH Mukařov TvJ SOKOL Mukařov TcJ SOKOL Mukařov Malá Skála Malá Skála-úřední deska Foto a video galerie- nové! administrace - kontakt Články
Uživatel: Heslo:
Vytvořit účetZapomenuté heslo


Webkamera

Jak bude?


Počasí Jablonec nad Nisou - Slunečno.cz


Články
Témata:109
Příspěvky:232
Témata/Příspěvky:47 %
rekonstrukce Silnice III/28723 - info
Poslední příspěvek admin
On 29/10/2023 13:14:01
NOVÁ ČEKÁRNA a VÝVĚSKA PROTIVNÁ
Poslední příspěvek admin
On 06/06/2023 16:11:55
Archivek
Poslední příspěvek admin
On 11/02/2023 18:23:42
REFERENDUM VEŘEJNÉHO OSVĚTLENÍ
Poslední příspěvek admin
On 16/01/2023 17:21:24
Osadní výbor Mukařov 2022-2026
Poslední příspěvek admin
On 09/11/2022 17:17:17
Dětské odpoledne 2022 - výsledky
Poslední příspěvek admin
On 09/07/2022 17:31:23
TvJ --> covid a přání
Poslední příspěvek admin
On 24/11/2020 18:08:29
TvJ --> Plán akcí na rok 2020
Poslední příspěvek admin
On 07/02/2020 17:23:33
TvJ --> výsledky vánočních turnajů
Poslední příspěvek admin
On 27/01/2020 15:38:38
TvJ --> VVH 2020
Poslední příspěvek admin
On 15/01/2020 20:16:32

Statistiky

Profil
Mukařovské koupaliště - historie

Mukařovské koupaliště
HISTORIE
   V těchto dnech si připomínáme 50. výročí předání koupaliště veřejnosti, několik málo řádků o této stavbě

koupaliště před dokončenímKdy a jak se rozhodovalo o vybudování hasičské nádrže v Mukařově? To je otázka pro pamětníky, ale ti už bohužel většinou mezi námi nejsou. Ale přesto se pár informací dá sehnat. Na místě, kde je dnes nádrž, stávala chalupa, kde bydlela paní Šálková, vysoká, štíhlá osoba, žijící v jedné místnosti s kozou. Chodila nakupovat do krámu, … pak umřela, kozu někam odvedli a chatrný dům zůstal prázdný. Byla otázka co s tím, co dál ? Kdosi navrhl nádrž pro hasiče, někdo koupaliště, no prostě bazén. Nakonec vyhrálo obojí, vybudujeme velkou hasičskou nádrž a ta bude sloužit zároveň jako koupaliště !!!
   Koupaliště a hlavní parametry:

- jde především o hasičskou nádrž jako záložní zdroj vody.
V současné době dochází k opravám a to hlavně zásluhou obce Malá Skála. Byly opraveny trhliny, ochoz, vyměněn žebřík a restaurován odtokový ventil. V dnešních dnech byl dokončen nádherný modrý nátěr, započalo napouštění novým vyměněným přítokem (nová plastová roura 80 mm je o 2 cm větší než kovová léty zarostlá) a dokončuje se chodníček kolem nádrže.


Hlavní rozměry a data:    šířka    délka    hloubka    objem
   12,3m    24,8m    0,7-2,9m    580m3

čas napouštění : 3-7 dnů dle přítoku

Jaká je situace v této chvíli na koupališti ukazuje naše Webkamera


Celkový pohled před dokončením

   Z vyprávění místní pamětnice paní Bartůňkové
(za což jí velice děkuji):


Jak se hloubilo, jak se postupně betonovalo, naváželo se kamení, stavěly šaluňky, to nevím. Pamatuji si však, jak se scházeli chlapi, kteří pracovali a makali každou volnou chvíli. Nebylo to tenkrát jednoduché, vždyť do práce se chodilo ještě v sobotu! Dělalo se po odpoledních, o sobotách a v neděli, aby bylo dílo co nejdříve hotovo. Jeden Šikola šel, sebral pár mužských od domácích prací, aby šli na brigádu na bazén a dělali tady!!! Doma vám práce neuteče, říkával ! A tak se vybudovala úžasná nádrž i se sociálním zařízením.


Pohled na Mukařov s koupalištěm před dokončením

Dílo bylo dokončeno, nádrž plná vody lákala k vykoupání. Chlapi postávali už bez zednického nářadí na užší straně nádrže na hloubce a spokojeně pokyvovali hlavami, opravdu je vše hotovo? Ano, jen skočit do vody a zahájit provoz. Jak tak rokovali, kdo že se první vykoupe, kdo si to zaslouží nejvíc. Tak se hecovali, jeden řekl, tak tam skočíme všichni, no to se někomu nezdálo, oni všichni neuměli dobře plavat. Tak se stalo, že do vody skočil Josef Kabelák. Všichni čekali, až se vynoří, ono nic, už už, že pro něj skočí, ale kam, když je plocha vody velká, ale to už od přítoku slyšeli hlas, tak chlapi, kde jste ??? Celý bazén přeplaval pod vodou, aby je trochu vystrašil, to se povedlo, uměl dobře plavat. Rozhodnutí, kdo že se vykoupe první, už nebylo potřeba.

Pozvánka na slavnostní otevření a sjezd rodáků

Slavnostně se otevíralo 9. července 1967 a to si už pamatuji dobře. V hoření části u bazénu byl položen hrbolatý parket a postaveno pódium pro muzikanty, hrál tady pan Tomeš se svou kapelou. Kolem dokola bylo barevné osvětlení, přijeli rodáci, přišli sousedé. / Občerstvení bylo z hospody, dováželo se na koupaliště ,/ … No bylo to velkolepé. V podvečer proletěl dvakrát nad Mukařovem tryskový letoun značky Mig, pilotovaný Olanem Paldusem, nad koupalištěm zamával křídly, aby pozdravil sousedy a rodáky, kteří se tu sešli a pak zmizel za obzorem. Za tmy byl na kopci vedle Pivrnců malý ohňostroj, pak ještě padaly světlice a děti druhý den hledaly bílé padáčky.
Celou pozvánku na slavnostní otevírání je možno shlédnout ZDESlavnostní otevírací atmosféra

Služby na koupališti začaly v roce 1973. Manželé Bohumila a Josef Šefrovi, co bydleli v malém domku dole pod koupalištěm, mi jednou suše sdělili, že se starám jen o zájezdy, a oni staří vybudovali dílo, o které se nikdo nestará, jen jej využíváme. Začíná to pomalu chátrat, je potřeba se starat o čistotu a pořádek !!! Co mi bylo vytknuto, byla pravda. Tak jsme vymysleli systém služeb u bazénu. Každý týden se starala jedna rodina o úklid odpadků, čištění odtokových kanálků, mytí a chlorování WC. Začínalo se v dolenci, končilo v hořenci. Pokud bylo hezké počasí, uklízelo se denně, pokud pršelo, nikdo se nekoupal, nebylo co uklízet. Na konci sezóny dostaly služby za odměnu malou bonboniéru, poděkování a to bylo vše.
Každé jaro hasiči a brigádníci nádrž vyčistili, stěny vydrbali rejžáky, kolem se uhrabalo, aby bylo vše připraveno na letní koupání. Většinou se mylo dvakrát za sezónu. Pokud bylo horko, čistilo se i třikrát a voda vždy natekla. Nádrž jsme několikrát natírali hydrobanem proti řasám a plaku na stěnách, přidávala se i modrá skalice, ale ta byla hodně drahá.
Byla tu dvě skákací prkna, první bylo instalováno hned při otevření bazénu, po nějakém čase prasklo, bylo neustále v provozu, využito na 100 %. Místní národní výbor objednal nové, laminátové. Bylo drahé a velmi dlouho se toulalo po světě, než dorazilo do Mukařova. Zůstalo totiž dva měsíce v Turnově na vlakovém nádraží, kde leželo ve špinavém skladišti, někde v rohu na zemi. Kdybych ho nehledala, asi by tam leželo dodnes !
U vstupní brány stávala bouda se třemi kumbály. Jeden sloužil k ukládání nářadí a mycích prostředků, druhý na převlékání a třetí největší sloužil k prodeji minerálek, lahvového piva a sušenek. Ten shořel. Pivo bylo za 2,- kačky a limonáda za 1,- kačku. Taky jsme vybírali vstupné, bylo to na údržbu a částky byly velmi malé. Dospělí platili 2,- Kč a děti 1,- Kč za den, nebo jsme si zaplatili u pokladníka Sokola pana Veleho na celé prázdniny, děti 50,- dospělí 100,- Kč. Moc peněz to nebylo, ale každá koruna se hodila na údržbu. Za sezonu se vybralo 1000,- až 1700,- korun, to záleželo na počasí. Po dva roky se nevybrala ani koruna, byla zima, celé léto propršelo. Po dvakráte ale bylo krásně a počasí vydrželo až do konce září, my jsme toho využívali a báječně se koupali.
Parkrát se stalo, že přijela skupina lidí autobusem, nebo autem a nechtěli zaplatit ani korunu s tím, že se mohou vykoupat zdarma, mají to slíbené od předsedy MNV. Měla jsem službu, docela mě naštvali, že na cestu peníze mají a na vstup ne. Stále se dožadovali koupání, řekla jsem, ať přijdou na brigádu a pak se mohou vykoupat zdarma. To se jim vůbec nelíbilo, protože oni prý dělají brigády v Jablonci, … no to už bylo bez komentáře! Podlézali závoru, začalo být dusno. Ale to už ke mně přišli naši chlapi, co se děje? Domluvili jsme se, že pravidla jsou stejná pro všechny, na koupaliště jsme je nepustili, tak nakonec odjeli, že si to s námi ještě vysvětlí. Nebyli jsme nadšeni touto návštěvou. Do roku 1980, kdy přešel MNV pod Malou Skálu se tu dařilo vše slušně udržovat za minimální finanční náklady. Pak to bylo horší, na Malé Skále chtěli vybrané peníze, ale nechtěli sem nic dát, ani službám. Byli jsme docela naštvaní, ale stále jsme se snažili o úklid odpadků, WC a nějakou důležitou údržbu, jako bylo čištění kanálků . Služby se držely ještě dva roky, ale ne tak poctivě, až jsme nakonec skončili úplně. Nastává pomalý úpadek krásného mukařovského bazénu, který vybudovali naši dědové .Před rekonstrukcí (2016)

Koncem roku 2016 dochází hlavně za podpory OÚ Malá Skála opravám děr ve stěnách koupaliště. To je zcela vypuštěno a na řadu přichází rozvaha co s tím. Po delší rozvaze a vypuštěném stavu nastupují zedníci a práce na opravách trvají až do zimy.
Při pracech byl také repasován odtokový ventil a opraven "ochoz" kolem celé nádrže. V květnu roku 2017 bylo koupaliště povypuštěno a pokračovali práce na výměně přívodního potrubí. To se také povedlo a koupaliště bylo záhy opět napuštěno.
18. června opět czela vypuštěno a započali práce na opravách po zimě a také na obrubě kolem nádrže, tedy dlaždicích. 26.6. 2017 se začalo s kompletním nátěrem nádrže skvělou modrou barvou a nátěr byl dokončen 3.7.2017
17.7.2017 je koupaliště napuštěno a vypadá skvěle.

Po rekonstrukci (2017)


V únoru roku 2020 se pustili hasiči do rekonstrukce objektu bývalých wc za podpory OÚ Malá Skála. V dubnu téhož roku už byla vybudována základová deska a hasiči budou poračovat ve výstavbě...


Fotografie z rekonstrukce objektu bývalého wc
Zdroj: © 2017 charvic - s laskavým přispěním paní R.Bartůňkové, která dodala komentář a pánů V.Šímy a M.Vrbaty, kteří přispěli fotografiemi


2010 - 2024 by charvic


foto

Oznámení:

Odkazy
Krajský úřad LK
Portál veřejné správy
...::MALÁ SKÁLA::...
Úřední deska MALÁ SKÁLA
Maloskalský ZPRAVODAJ
Formulář - závady v obci
Osadní výbor Mukařov
SDH Mukařov
TcJ SOKOL Mukařov
farma Mukařov
kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
Mukařov na WIKIPEDII
Reklama

Tady může být
vaše reklama!!!

Kontakt ZDE


Vysvětlení
Stránky jsou optimalizovány pro prohlížeč Firefox a v Internet exploreru nebo i jiných prohlížečích nemusí být zobrazeny korektně.


Stránky vznikly pouze proto, že jsem měl pocit že něco takového tu chybí...