Vítejte Guest (Přihlášení) Hlavní strana Archiv Mukařov-info Mukařov-orientační plán Mukařov-historie Osadní výbor Mukařov SDH Mukařov TvJ SOKOL Mukařov TcJ SOKOL Mukařov Malá Skála Malá Skála-úřední deska Foto a video galerie- nové! administrace - kontakt Články
Uživatel: Heslo:
Vytvořit účetZapomenuté heslo


Webkamera

Jak bude?


Počasí Jablonec nad Nisou - Slunečno.cz


Články
Témata:109
Příspěvky:232
Témata/Příspěvky:47 %
rekonstrukce Silnice III/28723 - info
Poslední příspěvek admin
On 29/10/2023 13:14:01
NOVÁ ČEKÁRNA a VÝVĚSKA PROTIVNÁ
Poslední příspěvek admin
On 06/06/2023 16:11:55
Archivek
Poslední příspěvek admin
On 11/02/2023 18:23:42
REFERENDUM VEŘEJNÉHO OSVĚTLENÍ
Poslední příspěvek admin
On 16/01/2023 17:21:24
Osadní výbor Mukařov 2022-2026
Poslední příspěvek admin
On 09/11/2022 17:17:17
Dětské odpoledne 2022 - výsledky
Poslední příspěvek admin
On 09/07/2022 17:31:23
TvJ --> covid a přání
Poslední příspěvek admin
On 24/11/2020 18:08:29
TvJ --> Plán akcí na rok 2020
Poslední příspěvek admin
On 07/02/2020 17:23:33
TvJ --> výsledky vánočních turnajů
Poslední příspěvek admin
On 27/01/2020 15:38:38
TvJ --> VVH 2020
Poslední příspěvek admin
On 15/01/2020 20:16:32

Statistiky

Profil
Mukařov hospoda v Dolenci - na sále bejvávalo

   Na sále bejvávalo:

Výzdoba na sáledivadlo, kino, zábavy, plesy, výroční členské schůze spolků, .….!!!Pohled na pódium při hře "Dům na předměstí" z roku 1960Divadlo se hrálo nejméně jednou do roka, režírovala Anna Kabeláková, Františka Posltová, … Poslední kus se tu hrál na podzim v roce 1969 a byl to kus „ Dalskabáty, hříšná ves a neb zapomenutý čert“ sál byl nabitý k prasknutí, vědělo se, že je to asi poslední divadelní hra a další už nebude.

Kino se hrálo zprvu dvakrát týdně ve středu a v neděli, později jen v neděli, promítal Pepa Pivrnec. Asi tak v roce 1967 vše skončilo, zůstala jen těžká velká promítačka s promítací kabinou na balkoně.

Český svaz žen každý rok se tu kolem 8. března sešly ženy, děti recitovaly básničky, hrály na různé hudební nástroje a předvedly své pohybové nadání v různých scénkách a cvičeních. Předvedl se i hudební soubor JANÁČEK z Jablonce nad Nisou se sborem zpíval Ladislav Šikola.

Zábava s kulturní vložkou

Zábavy se konaly nejméně čtyřikrát do roka. Začínalo se Sokolským plesem, pak následovala zahrádkářská Májová veselice, v srpnu pořádala TJS letní Pouťovou a podzimní Posvíceňskou pořádali hasiči. Jó, to byly ZÁBAVY a těch muzikantů co tu hrálo: kapela Petra Tomeše – hrál sice falešně, ale brzy to nikdo nepoznal, končilo se ráno v 5 i v 6 hodin, Vokněrova dechovka … Universal s panem Hádkem, Astra s panem Jislem, to byla velká kapela a Plchovanka – čtyři muzikanti, kteří zahrály všechno a bezvadně.

O legraci nebývala nouze – možná si ještě někdo vzpomene – jeden ze sousedů se tak zpumprdlíkoval, až mu tělo upadlo na zem, byl tuhý. Dobří kamarádi jej položili do dlouhého dubového stolu obráceného nohama vzhůru, další sousedka si vzala půllitr s pivem, postavila se před onen smuteční stůl, smočila ruku do žlutého moku a začala zkrápět podlahu. Muzikanti pochopili, začali hrát, sousedé kamarádi vyzvedli stůl na ramena a nebožtík byl vyprovázen za smutečního pochodu a potlesku ven, tady rychle ožil, byla tam totiž zima a padal sníh.

A co se tu ještě konalo a dělo:

Valné hromady spolků probíhaly v šenkovně, nebo na sále, podle počtu členů a bývalo jich kdysi hodně. Byli tu Hasiči, Zahrádkáři, Český svaz žen, Červený kříž, Komunisti a TJ Sokol.

Hasiči v prvním poschodí měli klubovnu a slušné zázemí, často se tu scházeli, schůzovali, ...

Tělovýchovná jednota cvičila pravidelně tři krát týdně, cvičili děti, ženy a muži a mládež začala hrát stolní tenis.

Výstavy zahrádkářů co tenkrát na polích a zahrádkách v Mukařově vyrostlo, to se na sále vystavilo. Všechny stoly byly nazdobené ovocem, zeleninou, květinami, ..…..


Hasičská klubovna v patře

   Přestavby v hospodě „U JANČICE“:
V roce 1964 je z malé prádelny moštárna pro zahrádkáře, lis na 200 kg ovoce ale nevyhovuje a v roce 1969 vše končí, lis se prodává. V letech 1968 – 69 je provedena výměna oken a oprava podlahy, na dřevěná prošlapaná prkna se položily nové parkety a hned tu bylo hezké prostředí. Za pár let se přestavovaly latriny, tak asi kolem roku 1978 - 1980? Zlikvidovalo se hnojiště, vybudoval zděný přístavek s novými záchody a umyvadly. Sociální zázemí vylepšilo náš kulturní stánek. A chlív se změnil, v „PEKLO“, dveře, co vedly z vedlejší zadní chodby do chlíva se zazdily a udělali nové z dlouhé chodby. Bylo tu příjemné posezení v létě za horka a v zimě za studena, přitápělo se elektrikou, tenkrát byla velmi levná.


Pohled na výčep a dveře na hlavní chodbu - na snímku místní konzumenti

   A pak přišel rok 1990:
hospoda byla vrácena původním majitelům, ti ji prodali. Vše co tu bylo, se ve velké rychlosti muselo vystěhovat převážně do školy, a co se nevešlo do školy se likvidovalo. Poslední SOKOLSKÝ PLES se konal v únoru 1990 a pak už nic !!!!!! Truhlárna proměnila sál na výrobní dílnu dřevěného nábytku, když jsem vešla do sálu, bylo to tam škaredé, zaprášené, všude prach a piliny !!!! Bylo to smutný pohled, vše bylo pryč. Zůstaly jen vzpomínky. Snad jsem někomu připomněla, jaké to bejvávalo u Jančice.


Pár vzpomínek na JANČICI napsala Radka Bartůňková
Čtěte také:
Hospoda v dolenci /u Jančice, u Hujerů/ - Jak to vypadalo
Hospoda v dolenci /u Jančice, u Hujerů/ - Na sále bejvávalo
2010 - 2024 by charvic


foto

Oznámení:

Odkazy
Krajský úřad LK
Portál veřejné správy
...::MALÁ SKÁLA::...
Úřední deska MALÁ SKÁLA
Maloskalský ZPRAVODAJ
Formulář - závady v obci
Osadní výbor Mukařov
SDH Mukařov
TcJ SOKOL Mukařov
farma Mukařov
kopaninsky-hrbet.mistecko.cz
Mukařov na WIKIPEDII
Reklama

Tady může být
vaše reklama!!!

Kontakt ZDE


Vysvětlení
Stránky jsou optimalizovány pro prohlížeč Firefox a v Internet exploreru nebo i jiných prohlížečích nemusí být zobrazeny korektně.


Stránky vznikly pouze proto, že jsem měl pocit že něco takového tu chybí...